Kino więzienne narodziło się już w latach 30' XX wieku, a Nieugięty Luke w reżyserii Stuarta Rosenberga idealnie wpisuje się w ten nurt. Film jest połączeniem dwóch schematów - Rosenberg pokazuje zarówno więzienną codzienność, jak i próby ucieczki od niej. Luke, grany przez Paula Newmana, to postać niejednowymiarowa, tajemnicza, nawet tragiczna. Obraz buntu w sprawie znanej tylko i wyłącznie jemu samemu. Luke jest nieugięty dla strażników, ale ugina się pod wpływem swojej natury. Toczy walkę nierzadko głupią i bezsensowną, której finał jest do przewidzenia. Ale może właśnie o to chodziło Luke'owi?
W bojkocie głównego bohatera nie musi być celu. Nie doszukujmy się go. Wydaje się, że Luke jednak wiedział co robi. Odsiadka oznaczała kolejną stagnację i mimowolne przystosowanie się do surowych reguł. Luke, urozmaicając odbywanie wyroku kolejnymi impulsywnymi ucieczkami, wiedział czym to się skończy. Był świadom swoich wyborów i konsekwencji. Indywidualista, który zawsze postawi na swoim. Tak naprawdę nie dowiemy się, gdzie leży prawda, bo siłą filmu jest jego tajemniczość. Luke'a nie sposób rozszyfrować, zagadkowi są też jego kompani i strażnicy. Każdy skrywa jakieś sekrety, które niekoniecznie muszą wypływać na wierzch.
Nie było by Luke'a, gdyby nie grający go Paul Newman. Bazując na minimalizmie i oszczędności, stworzył postać cholernie enigmatyczną a zarazem, taką z którą można się utożsamiać. Bije od niego siła i charyzma, mimo, że odzywa się rzadko, tylko przeszywając wzrokiem otoczenie. Kontrastuje z nim postać Dragi, grana przez George'a Kennedy'ego (nagrodzony Oscarem ) - człowieka prostego, o prostych potrzebach. Podziwia Luke'a i jego wyczyny, bo wie, że sam nie byłby do nich zdolny. Równocześnie widzi w nim gościa, który daje rozrywkę - wystarczy wspomnieć słynną scenę, gdzie Luke zakłada się, że zje 50 jajek. Po co? To wie pewnie tylko sam Luke.
Gdzie w tym wszystkim tematyka więzienna? Rosenberg świetnie pokazuje zasady życia w zakładzie karnym, gdzie panują srogie reguły, a więźniowie tworzą swoiste społeczeństwo, dzielące się na tych ważniejszych i mniej ważnych. Jest przywódca, są jego żołnierze, jest rebel - jednak w tym wypadku, rebel zapracował nie na regularne łomoty, a na szacunek.
tytuł oryginalny: Cool Hand Luke
reżyseria: Stuart Rosenberg
scenariusz: Donn Pearce, Frank Pierson
muzyka: Lalo Schifrin
zdjęcia: Conrad L. Hall
obsada: Paul Newman, George Kennedy, Dennis Hopper, Harry Dean Stanton
czas trwania: 126 minut
49 year-old Administrative Officer Alessandro Hanna, hailing from Thornbury enjoys watching movies like "See Here, Private Hargrove" and Embroidery. Took a trip to Historic Area of Willemstad and drives a Alfa Romeo 8C 2900B Pinin Farina Cabriolet. Czytaj wiecej tutaj
OdpowiedzUsuń